MKDK
Szczur Lądowy
Dołączył: 27 Cze 2009
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3 Skąd: Wrocław Płeć: Mężczyzna
|
Wysłany: Pon 17:35, 29 Cze 2009 Temat postu: Brave Festival 2009 we Wrocławiu: Wszystkie Modlitwy Świata |
|
|
Odważny festiwal
W dniach 3-11 lipca odbędzie się Brave Festival, już po raz piąty we Wrocławiu!
Tematem przewodnim tegorocznej edycji będą Wszystkie modlitwy świata, które będą reprezentowane przez gości z 14 państw. Jak co roku, w trakcie festiwalu będziemy mieć możliwość spotkania nie tyle z zawodowymi artystami, ile z autentycznymi, szczerymi wyznawcami danego kultu, którzy nie boją się celebrować swoich wierzeń często w niesprzyjających warunkach społecznych.
Cytat: | - W tej edycji otwieramy się na duchowość, do której nie jesteśmy w Polsce przyzwyczajeni - mówi Grzegorz Bral, dyrektor imprezy. - Nie są to ludzie w sutannach, a świeccy z różnych zakątków świata, którzy kultywują religie związane z ich tradycyjnymi kulturami - dodaje. |
Podczas tej edycji festivalu będzie można zobaczyć m.in.:
- Gogo Milungu Group. Duchy Tanzanii. Rytuał obłaskawienia.
- Theyyam Perfromers. Taniec wcielonego bóstwa. Rytuał z Kerali
- Koreański kut. Mudang - duchowe medium. Szamański rytuał na wodzie oraz obrzędowe modły w świątyni wielu bogów.
- Imzad. Święty instrument Sahary. Sekretna muzyka kobiet z ludu Tuaregów
- Mnisi z klasztoru Sherab Ling w Indiach. Piaskowa mandala Mahakali i tańce cham. Źródłowe tradycje buddyzmu tantrycznego.
- Marszua Kawkaz. Ceremonia ZIKR. Modlitwa kobiet z wąwozu Pankisi. Wstęp wyłącznie dla kobiet.
- Ahellil. Pieśniarze z regionu Gourara. Światowe Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe Ludzkości UNESCO.
- A filetta. Missa Corsicana Wielogłosowe misterium pasyjne
- Alim Quasimov. Azerskie pieśni mugham – mistyczna liryka miłosna. Światowe Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe Ludzkości UNESCO
- Polskie tradycyjne pieśni religijne – rekonstrukcja energii. Koncert i nocne czuwanie.
- Divna. Liturgie prawosławne. Objawione dźwięki Bizancjum.
- Irkutsk Ensemble Authentic Music. Lamentacje syberyjskie. Ocalałe obrzędy dorzecza Angary.
- Prezentacje wrocławskich teatrów niezależnych – Teatr Pieśń Kozła, Teatr ZAR
- Wszystkie modlitwy Rzeczypospolitej. Starodruki i rękopisy świętych ksiąg ze zbiorów Ossolineum we Wrocławiu.
Skupioną na rytuałach, obrzędach i wierzeniach konwencję tegorocznej edycji dopełni cykl filmów dokumentalnych, który trwać będzie 5 dni. Nurt filmowy będzie nawiązywał nieco przewrotnie do tematu religii, prezentując współczesne obiekty kultu w zsekularyzowanym świecie, którymi stały się np. piłka nożna, jednostka, moda, czy władza.
W ramach festiwalu, odbędzie się także po raz pierwszy projekt Brave Kids. Jest to wyjątkowa inicjatywa, w której udział wezmą najmłodsi z regionów szczególnie dotkniętych przez koszmar wojny, głód i nędzę - Ugandy, Rwandy i Nepalu.
Oprócz tego podczas trwania festiwalu odbędą się darmowe warsztaty, wystawy i spotkania z artystami.
Brave Kids
Dziecięca sztuka, która zmienia
Tegoroczny Brave Festival wzbogaci się o nowy element - sztukę prezentowaną przez dzieci. W ramach Brave Kids, bo taką nazwę nosi projekt, we Wrocławiu wystąpią grupy z Ugandy, Rwandy i Nepalu. Występy Brave Kids odbędą się w dniach 4-6 lipca 2009 r.
Brave Festival to wydarzenie, którego ideą jest prezentowanie ginących i nieznanych w szerokich kręgach kultur. Od 5 lat odważnie prezentuje rytuały, obrzędy i wierzenia ludzi z najdalszych, zapomnianych zakątków świata. W tym roku organizatorzy postanowili pokazać także sztukę dziecięcą - najmłodszych wykluczonych społecznie, sierot, ofiar waśni polityczno-społecznych i głodu. Trzy grupy z Afryki i Azji zaprezentują swoją sztukę oraz przygotują wspólny występ zwieńczający festiwal.
- Grupa dzieci z Nepalu pod opieką międzynarodowej fundacji ROKPA przedstawi spektakl pt. Od bezdomności do samodzielności. Występ zobrazuje historię ich życia w Himalajach i drogę, którą przeszły od samego dołu hierarchii społecznej - żebrujących dzieci ulicy. Udział w festiwalu pozwala im na otrzymanie statusu artysty i osiągnięcie, choćby na chwilę, wyższego miejsca w nepalskiej drabinie społecznej.
- Breakdance Project Uganda zaprezentuje pokaz popularnego tańca nowoczesnego. Misją breakdancerów z Afryki jest pokonywanie barier pomiędzy zwaśnionymi plemionami w swoim państwie, poprzez wspólny, ponadplemienny taniec. Kultywowanie jednej z kilkudziesięciu tradycji w kraju mogłoby przez inną grupę etniczną zostać uznane za prowokację, natomiast breakdance jest uniwersalnym narzędziem przekazywania wartości zarówno w Ugandzie jak i na całym świecie.
- Mizero Children of Rwanda to z kolei ambasadorzy pokoju w Afryce. Trawiona wojnami domowymi Rwanda jeszcze niedawno tonęła we krwi. Teraz ocalali ludzie są wobec siebie nieufni, chowają urazę i żywią nienawiść. Ocalałe w trakcie ludobójstwa sieroty, prowadzone przez Jean'a Paul'a Samputu, laureata nagrody Ambasadora Pokoju 2007 przyznanej przez Uniwersalną Federację Pokoju, podróżują po całej Afryce i głoszą poprzez sztukę, że jedynym środkiem prowadzącym do pokoju jest przebaczenie i miłosierdzie. W tym roku swoje Pieśni wybaczenia zaśpiewają w Polsce.
Tegoroczny Brave to ważne wydarzenie dla osób wrażliwych społecznie oraz poszukiwaczy nieznanych rytuałów i wierzeń. Możemy się spodziewać nie tylko zaskakujących spektakli, ale przede wszystkim szczerości i autentyczności wykonania oraz niezapomnianych spotkań z gośćmi z najdalszych zakątków świata.
Cytat: | Sprzedaż biletów i karnetów na festiwal już trwa! Można je kupić poprzez oficjalną stronę internetowej rezerwacji biletów oraz TicketPro. Znajduje się tam również przegląd wydarzeń festiwalowych, instrukcja zakupu online, a także wykaz punktów sprzedaży biletów. |
|
|